Avfallstjänster - Småhus

Denna e-tjänst har 4 steg
  • 1. Kontaktuppgifter
  • 2. Alternativ
  • 3. Förhandsgranska
  • 4. Skicka in

Klicka på "Starta e-tjänst" lite längre ner på sidan för att starta din beställning eller felanmälan.

Här kan du som är boende i småhus med eget abonnemang/egna kärl beställa, ändra eller anmäla avfallstjänster.
(Har du komplementbyggnad/attefallshus kan du och eventuell hyresgäst dela på vissa tjänster, gäller inte grundavgiften). 

Dem flesta tjänster du väljer nedan genererar en kostnad som till exempel byte av kärl, hämtning av avfall och slamtömning samt borttappat passerkort.
Du debiteras enligt gällande avfallstaxa

 

För att få påminnelser behöver du ladda ner Kretsloppsappen
Ladda ner Kretsloppsappen här – tömningsdag, öppettider, information mm direkt i din mobil

 

Observera att det är paus i beställning av nytt abonnemang för matavfall, med anledning av införandet av närsortering (de nya tvåfackskärlen) och obligatorisk matavfallsinsamling 1 oktober 2026.

Beställ och ändra tjänst: 

  • Starta nya abonnemang - ny fastighet
  • Trädgårdsavfallshämtning - nytt eller avsluta abonnemang
  • Extra 190-liters restavfallskärl och tömning
  • Extrahämtning av mat- och restavfall
  • Byte av kärlstorlek
  • Matavfallspåsar
  • Grov- och elavfallshämtning OBS! beställ hämtning senast 11 september. Tjänst tas bort här 30 september.
  • Slamtömning
  • Latrinhämtning
  • Bygg- och rivningsavfall inklusive jord OBS! beställ hämtning senast 11 september. Tjänst tas bort här 30 september.
  • Passerkort till kretsloppscentralen 

Anmäl

  • Skadat kärl
  • Utebliven avfallshämtning

 

Ägarbyte vid försäljning av fastighet

När du ska sälja din fastighet och det ska bli ny ägare, ska du säga upp ditt avfalls- och VA-abonnemang och lämna vattenavläsning. Du skickar in påskriven ägarbytesblankett till kommunen och därefter går abonnemangen över till köparen. Det är säljarens ansvar att blanketten inkommer till Tyresö kommun.

Läs mer om ägarbyte

 

Läs mer om avfall i Tyresö

 

All kommunikation med kommunen blir allmän handling och kan komma att lämnas ut. Vi kan inte lova att du får vara anonym om du har uppgivit ditt namn.

Handlingar som innehåller känsliga uppgifter (till exempel bifogade dokument såsom läkarintyg) sekretessbeläggs.  Läs mer om offentlighetsprincipen   

 

Klicka på "starta e-tjänst" 

Information